Image for TSW-203-23-L-D is not available
TSW-203-23-L-D
DigiKey Part Number
612-TSW-203-23-L-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-203-23-L-D
Description
CLASSIC PCB HEADER STRIPS 0.200
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.200" (5.08mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Shape
Square
Pitch - Mating
Contact Finish - Mating
Gold
Number of Positions
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Contact Finish - Post
Tin
Row Spacing - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C