TSW-127-23-G-S
DigiKey Part Number
612-TSW-127-23-G-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-127-23-G-S
Description
CONN HEADER VERT 27POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 27 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-127-23-G-S Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Series
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C