Image for TSW-122-21-S-D is not available
TSW-122-21-S-D
DigiKey Part Number
612-TSW-122-21-S-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-122-21-S-D
Description
CONN HDR .100" 44POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 44 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-122-21-S-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
1.220" (30.99mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
1.430" (36.32mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C