Image for TSW-116-23-F-D is not available
TSW-116-23-F-D
DigiKey Part Number
612-TSW-116-23-F-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-116-23-F-D
Description
CLASSIC PCB HEADER STRIPS, 0.100
Detailed Description
Connector Header Through Hole 32 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-116-23-F-D Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Contact Finish - Post
Tin
Row Spacing - Mating
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C