Image for TSW-113-23-S-T is not available
TSW-113-23-S-T
DigiKey Part Number
612-TSW-113-23-S-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-113-23-S-T
Description
CONN HDR .100" 39POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 39 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-113-23-S-T Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
3
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C