Image for TSW-113-13-S-S is not available
TSW-113-13-S-S
DigiKey Part Number
612-TSW-113-13-S-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-113-13-S-S
Description
CONN HDR .100" 13POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 13 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-113-13-S-S Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.900" (22.86mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
1.230" (31.24mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C