Image for TSW-111-22-T-Q-RA is not available
TSW-111-22-T-Q-RA
DigiKey Part Number
612-TSW-111-22-T-Q-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-111-22-T-Q-RA
Description
CLASSIC PCB HEADER STRIPS, 0.100
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 22 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-111-22-T-Q-RA Models
Category
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.190" (4.83mm)
Connector Type
Insulation Height
0.320" (8.13mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C