TSW-111-22-G-D-RA
DigiKey Part Number
612-TSW-111-22-G-D-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-111-22-G-D-RA
Description
CONN HDR .100" 22POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 22 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-111-22-G-D-RA Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.190" (4.83mm)
Insulation Height
0.219" (5.56mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C