Image for TSW-108-23-F-D-005 is not available
TSW-108-23-F-D-005
DigiKey Part Number
TSW-108-23-F-D-005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-108-23-F-D-005
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-108-23-F-D-005 Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
15
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C