Image for TSW-108-07-L-D-LL-016 is not available
TSW-108-07-L-D-LL-016
DigiKey Part Number
612-TSW-108-07-L-D-LL-016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-108-07-L-D-LL-016
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-108-07-L-D-LL-016 Models
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
15
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C