Image for TSW-107-14-L-D-003 is not available
TSW-107-14-L-D-003
DigiKey Part Number
612-TSW-107-14-L-D-003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-107-14-L-D-003
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-107-14-L-D-003 Models
Contact Length - Mating
0.320" (8.13mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
13
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C