Image for TSW-105-08-T-D-010 is not available
TSW-105-08-T-D-010
DigiKey Part Number
612-TSW-105-08-T-D-010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-105-08-T-D-010
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-105-08-T-D-010 Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post
0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Connector Type
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
9
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C