Image for TSW-105-06-F-T is not available
TSW-105-06-F-T
DigiKey Part Number
TSW-105-06-F-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-105-06-F-T
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 15 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-105-06-F-T Models
Contact Length - Mating
0.105" (2.67mm)
Series
Contact Length - Post
0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
3
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C