TSW-102-23-G-D | |
|---|---|
DigiKey Part Number | SAM1068-02-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TSW-102-23-G-D |
Description | CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TSW-102-23-G-D Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm) |
Series | Contact Length - Post 0.115" (2.92mm) |
Packaging Bulk | Overall Contact Length 0.445" (11.30mm) |
Part Status Active | Insulation Height 0.100" (2.54mm) |
Connector Type | Contact Shape Square |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Mating Gold |
Pitch - Mating | Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm) |
Number of Positions | Contact Finish - Post Gold |
Number of Rows 2 | Contact Material Phosphor Bronze |
Row Spacing - Mating | Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT) |
Number of Positions Loaded All | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |