TSM-120-03-F-SH-A-P-TR
DigiKey Part Number
TSM-120-03-F-SH-A-P-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM-120-03-F-SH-A-P-TR
Description
CONN HEADER SMD R/A 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSM-120-03-F-SH-A-P-TR Models
Contact Length - Mating
0.420" (10.67mm)
Series
Insulation Height
0.120" (3.05mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Features
Board Guide, Pick and Place
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C