TSM-120-02-L-SH-LC
DigiKey Part Number
612-TSM-120-02-L-SH-LC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM-120-02-L-SH-LC
Description
SMT .025" SQ POST HEADER 20POS
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSM-120-02-L-SH-LC Models
Contact Length - Mating
0.320" (8.13mm)
Series
Insulation Height
0.120" (3.05mm)
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Features
Board Lock
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C