TSM-120-01-T-SH
DigiKey Part Number
TSM-120-01-T-SH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM-120-01-T-SH
Description
CONN HEADER SMD R/A 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSM-120-01-T-SH Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.120" (3.05mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C