TSM-120-01-S-SH-A
DigiKey Part Number
TSM-120-01-S-SH-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM-120-01-S-SH-A
Description
CONN HEADER SMD R/A 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSM-120-01-S-SH-A Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Insulation Height
0.120" (3.05mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
1
Features
Board Guide
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C