Image for TMMH-126-01-S-D-RA-ES is not available
TMMH-126-01-S-D-RA-ES
DigiKey Part Number
TMMH-126-01-S-D-RA-ES-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMMH-126-01-S-D-RA-ES
Description
2MM LOW PROFILE STRIPS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 52 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
TMMH-126-01-S-D-RA-ES Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Series
Contact Length - Post
0.139" (3.53mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.250" (6.35mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Features
End Shrouds
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C