TMM-120-01-S-D-RA
DigiKey Part Number
612-TMM-120-01-S-D-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMM-120-01-S-D-RA
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
TMM-120-01-S-D-RA Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Insulation Height
0.155" (3.94mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact