TMM-120-01-L-S-RA
DigiKey Part Number
TMM-120-01-L-S-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMM-120-01-L-S-RA
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
TMM-120-01-L-S-RA Models
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact