TFM-135-32-L-D-A
DigiKey Part Number
TFM-135-32-L-D-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFM-135-32-L-D-A
Description
CONN HEADER SMD 70POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 70 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TFM-135-32-L-D-A Models
Contact Length - Mating
0.139" (3.53mm)
Series
Insulation Height
0.435" (11.05mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Features
Board Guide
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC