Image for TFM-115-32-S-D-TR is not available
TFM-115-32-S-D-TR
DigiKey Part Number
TFM-115-32-S-D-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFM-115-32-S-D-TR
Description
CONN HEADER SMD 30POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 30 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
TFM-115-32-S-D-TR Models
Contact Length - Mating
0.139" (3.53mm)
Series
Insulation Height
0.435" (11.05mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Voltage Rating
250VAC