Image for TFM-110-32-STL-D-P-TR is not available
TFM-110-32-STL-D-P-TR
DigiKey Part Number
612-TFM-110-32-STL-D-P-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFM-110-32-STL-D-P-TR
Description
HIGH-RELIABILITY TIGER EYE TERMI
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating
0.139" (3.53mm)
Series
Insulation Height
0.435" (11.05mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC