TFC-105-31-L-D-A-K
DigiKey Part Number
TFC-105-31-L-D-A-K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFC-105-31-L-D-A-K
Description
.050 X .050 TERMINAL STRIP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
TFC-105-31-L-D-A-K Models
Category
Contact Length - Mating
0.139" (3.53mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.080" (2.03mm)
Series
Insulation Height
0.435" (11.05mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Features
Board Guide, Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3.1A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
350VAC