Image for TCSD-25-D-07.50-01-R is not available
TCSD-25-D-07.50-01-R
DigiKey Part Number
TCSD-25-D-07.50-01-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-25-D-07.50-01-R
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket, Reversed 0.625' (190.50mm, 7.50")
EDA/CAD Models
TCSD-25-D-07.50-01-R Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Length
0.625' (190.50mm, 7.50")
Connector Type
Socket to Socket, Reversed
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)