Image for TCSD-25-D-06.75-01-F-R is not available
TCSD-25-D-06.75-01-F-R
DigiKey Part Number
TCSD-25-D-06.75-01-F-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-25-D-06.75-01-F-R
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket, Reversed 0.563' (171.45mm, 6.75")
EDA/CAD Models
TCSD-25-D-06.75-01-F-R Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Length
0.563' (171.45mm, 6.75")
Connector Type
Socket to Socket, Reversed
Contact Finish Thickness
Flash
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)