TCSD-25-D-06.50-01-P07 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for TCSD-25-D-06.50-01-P07 is not available
TCSD-25-D-06.50-01-P07
DigiKey Part Number
TCSD-25-D-06.50-01-P07-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-25-D-06.50-01-P07
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.542' (165.10mm, 6.50")
EDA/CAD Models
TCSD-25-D-06.50-01-P07 Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Length
0.542' (165.10mm, 6.50")
Connector Type
Socket to Socket
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)