TCSD-22-D-02.00-01-P44 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for TCSD-22-D-02.00-01-P44 is not available
TCSD-22-D-02.00-01-P44
DigiKey Part Number
TCSD-22-D-02.00-01-P44-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-22-D-02.00-01-P44
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Detailed Description
44 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.167' (50.80mm, 2.00")
EDA/CAD Models
TCSD-22-D-02.00-01-P44 Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Length
0.167' (50.80mm, 2.00")
Connector Type
Socket to Socket
Number of Positions
44
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)