Image for TCSD-20-S-39.40-01-N is not available
TCSD-20-S-39.40-01-N
DigiKey Part Number
TCSD-20-S-39.40-01-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-20-S-39.40-01-N
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Detailed Description
40 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Cable 3.28' (1.00m)
EDA/CAD Models
TCSD-20-S-39.40-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Length
3.28' (1.00m)
Connector Type
Socket to Cable
Number of Positions
40
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)