TCSD-20-S-10.00-01-L-N
DigiKey Part Number
TCSD-20-S-10.00-01-L-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-20-S-10.00-01-L-N
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Detailed Description
40 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Cable 0.833' (254.00mm, 10.00")
EDA/CAD Models
TCSD-20-S-10.00-01-L-N Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Length
0.833' (254.00mm, 10.00")
Connector Type
Socket to Cable
Number of Positions
40
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)