Image for TCSD-20-S-03.50-01-F-N is not available
TCSD-20-S-03.50-01-F-N
DigiKey Part Number
TCSD-20-S-03.50-01-F-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-20-S-03.50-01-F-N
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Detailed Description
40 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Cable 0.292' (88.90mm, 3.50")
EDA/CAD Models
TCSD-20-S-03.50-01-F-N Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Length
0.292' (88.90mm, 3.50")
Connector Type
Socket to Cable
Number of Positions
40
Contact Finish Thickness
Flash
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)