TCSD-20-D-11.25-01-N
DigiKey Part Number
TCSD-20-D-11.25-01-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-20-D-11.25-01-N
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Detailed Description
40 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.937' (285.75mm, 11.25")
EDA/CAD Models
TCSD-20-D-11.25-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Length
0.937' (285.75mm, 11.25")
Connector Type
Socket to Socket
Number of Positions
40
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)