TCSD-15-D-02.37-01-N-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for TCSD-15-D-02.37-01-N-R is not available
TCSD-15-D-02.37-01-N-R
DigiKey Part Number
TCSD-15-D-02.37-01-N-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-15-D-02.37-01-N-R
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Detailed Description
30 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket, Reversed 0.197' (60.20mm, 2.37")
Datasheet
EDA/CAD Models
TCSD-15-D-02.37-01-N-R Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Length
0.197' (60.20mm, 2.37")
Number of Positions
30
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)