TCSD-08-S-10.60-01-F-N is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for TCSD-08-S-10.60-01-F-N is not available
TCSD-08-S-10.60-01-F-N
DigiKey Part Number
612-TCSD-08-S-10.60-01-F-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-08-S-10.60-01-F-N
Description
IDC SOCKET CABLE ASSEMBLIES, 2.0
Detailed Description
16 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Cable 0.883' (269.24mm, 10.60")
Datasheet
EDA/CAD Models
TCSD-08-S-10.60-01-F-N Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Length
0.883' (269.24mm, 10.60")
Connector Type
Socket to Cable
Contact Finish Thickness
Flash
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)