TCSD-08-D-07.87-01-F-N-R is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for TCSD-08-D-07.87-01-F-N-R is not available
TCSD-08-D-07.87-01-F-N-R
DigiKey Part Number
TCSD-08-D-07.87-01-F-N-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-08-D-07.87-01-F-N-R
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Detailed Description
16 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket, Reversed 0.656' (200.00mm, 7.87")
EDA/CAD Models
TCSD-08-D-07.87-01-F-N-R Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Length
0.656' (200.00mm, 7.87")
Series
Features
Polarizing Key
Number of Positions
16
Contact Finish Thickness
Flash
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)