TCSD-08-D-05.50-01-F is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for TCSD-08-D-05.50-01-F is not available
TCSD-08-D-05.50-01-F
DigiKey Part Number
TCSD-08-D-05.50-01-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-08-D-05.50-01-F
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Detailed Description
16 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.458' (139.70mm, 5.50")
EDA/CAD Models
TCSD-08-D-05.50-01-F Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Length
0.458' (139.70mm, 5.50")
Connector Type
Socket to Socket
Number of Positions
16
Contact Finish Thickness
Flash
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)