TCSD-08-D-02.00-01-N-P16 is available for purchase but is not normally stocked.
Samtec Inc.
In Stock: 38
In Stock: 0
Image for TCSD-08-D-02.00-01-N-P16 is not available
TCSD-08-D-02.00-01-N-P16
DigiKey Part Number
TCSD-08-D-02.00-01-N-P16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-08-D-02.00-01-N-P16
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Detailed Description
16 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.167' (50.80mm, 2.00")
EDA/CAD Models
TCSD-08-D-02.00-01-N-P16 Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Length
0.167' (50.80mm, 2.00")
Series
Features
Polarizing Key
Connector Type
Socket to Socket
Number of Positions
16
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)