Image for TCSD-07-D-06.50-01-N is not available
TCSD-07-D-06.50-01-N
DigiKey Part Number
612-TCSD-07-D-06.50-01-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-07-D-06.50-01-N
Description
IDC SOCKET CABLE ASSEMBLIES, 2.0
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.542' (165.10mm, 6.50")
EDA/CAD Models
TCSD-07-D-06.50-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Length
0.542' (165.10mm, 6.50")
Series
Features
Polarizing Key
Connector Type
Socket to Socket
Number of Positions
14
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)