Image for TCSD-06-D-03.50-01-N is not available
TCSD-06-D-03.50-01-N
DigiKey Part Number
TCSD-06-D-03.50-01-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-06-D-03.50-01-N
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Detailed Description
12 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.292' (88.90mm, 3.50")
EDA/CAD Models
TCSD-06-D-03.50-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Length
0.292' (88.90mm, 3.50")
Series
Features
Polarizing Key
Connector Type
Socket to Socket
Number of Positions
12
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)