TCSD-05-S-08.66-01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for TCSD-05-S-08.66-01 is not available
TCSD-05-S-08.66-01
DigiKey Part Number
TCSD-05-S-08.66-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-05-S-08.66-01
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Cable 0.722' (220.00mm, 8.66")
Datasheet
EDA/CAD Models
TCSD-05-S-08.66-01 Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Length
0.722' (220.00mm, 8.66")
Connector Type
Socket to Cable
Number of Positions
10
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)