TCSD-05-D-59.10-01-N
DigiKey Part Number
TCSD-05-D-59.10-01-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-05-D-59.10-01-N
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 4.92' (1.50m)
EDA/CAD Models
TCSD-05-D-59.10-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Length
4.92' (1.50m)
Series
Features
Polarizing Key
Connector Type
Socket to Socket
Number of Positions
10
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)