TCSD-05-D-04.72-01-F-N is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for TCSD-05-D-04.72-01-F-N is not available
TCSD-05-D-04.72-01-F-N
DigiKey Part Number
TCSD-05-D-04.72-01-F-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-05-D-04.72-01-F-N
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.393' (120.00mm, 4.72")
EDA/CAD Models
TCSD-05-D-04.72-01-F-N Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Length
0.393' (120.00mm, 4.72")
Series
Features
Polarizing Key
Connector Type
Socket to Socket
Number of Positions
10
Contact Finish Thickness
Flash
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)