TCSD-05-D-02.95-01-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 109
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for TCSD-05-D-02.95-01-F is not available
TCSD-05-D-02.95-01-F
DigiKey Part Number
TCSD-05-D-02.95-01-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-05-D-02.95-01-F
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.246' (75.00mm, 2.95")
EDA/CAD Models
TCSD-05-D-02.95-01-F Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Length
0.246' (75.00mm, 2.95")
Connector Type
Socket to Socket
Number of Positions
10
Contact Finish Thickness
Flash
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)