Image for TCSD-04-D-11.00-01-R is not available
TCSD-04-D-11.00-01-R
DigiKey Part Number
TCSD-04-D-11.00-01-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-04-D-11.00-01-R
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Detailed Description
8 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket, Reversed 0.917' (279.40mm, 11.00")
EDA/CAD Models
TCSD-04-D-11.00-01-R Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Length
0.917' (279.40mm, 11.00")
Connector Type
Socket to Socket, Reversed
Number of Positions
8
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)