TCSD-04-D-05.91-01-F-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for TCSD-04-D-05.91-01-F-R is not available
TCSD-04-D-05.91-01-F-R
DigiKey Part Number
TCSD-04-D-05.91-01-F-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-04-D-05.91-01-F-R
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Detailed Description
8 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket, Reversed 0.492' (150.00mm, 5.91")
Datasheet
EDA/CAD Models
TCSD-04-D-05.91-01-F-R Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Length
0.492' (150.00mm, 5.91")
Connector Type
Socket to Socket, Reversed
Number of Positions
8
Contact Finish Thickness
Flash
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)