TCSD-04-D-05.91-01-F-N-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for TCSD-04-D-05.91-01-F-N-R is not available
TCSD-04-D-05.91-01-F-N-R
DigiKey Part Number
TCSD-04-D-05.91-01-F-N-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-04-D-05.91-01-F-N-R
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket, Reversed 0.492' (150.00mm, 5.91")
Datasheet
EDA/CAD Models
TCSD-04-D-05.91-01-F-N-R Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
0.492' (150.00mm, 5.91")
Series
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket, Reversed
Cable Termination
IDC
Number of Positions
8
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
Flash
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)