Image for TCSD-04-D-01.20-01-N is not available
TCSD-04-D-01.20-01-N
DigiKey Part Number
612-TCSD-04-D-01.20-01-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-04-D-01.20-01-N
Description
IDC SOCKET CABLE ASSEMBLIES, 2.0
Detailed Description
8 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.100' (30.50mm, 1.20")
EDA/CAD Models
TCSD-04-D-01.20-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Length
0.100' (30.50mm, 1.20")
Series
Features
Polarizing Key
Connector Type
Socket to Socket
Number of Positions
8
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)