T1M-16-F-SH-L-K
DigiKey Part Number
612-T1M-16-F-SH-L-KTR-ND - Tape & Reel (TR)
612-T1M-16-F-SH-L-KCT-ND - Cut Tape (CT)
612-T1M-16-F-SH-L-KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T1M-16-F-SH-L-K
Description
DISCRETE WIRE TERMINAL STRIP, 1.
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 16 position 0.039" (1.00mm)
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions
Features
Pick and Place
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Natural
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
2.2A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC, 353VDC