Image for SW-16-04-T-S-540-194 is not available
SW-16-04-T-S-540-194
DigiKey Part Number
612-SW-16-04-T-S-540-194-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SW-16-04-T-S-540-194
Description
.200" FLEX STACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole
Category
Length - Overall Pin
0.824" (20.930mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.194" (4.928mm)
Series
Length - Stack Height
0.540" (13.716mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.090" (2.286mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
16
Termination
Solder
Pitch
0.200" (5.08mm)